ucho_kling26.gif(5 kb)

ÚVOD MAKE(j) AUTOŘI Z TISKU PROJEKT ODHALENÍ KNOW HOW
 

Projekt realizace monumentálního reliéfu v bývalém lomu č.1
Lipnice nad Sázavou 2005


Kresba ucha.
Autoři projektu:
Radomír Dvořák, Martin Roháček, Jan Šíma a Martin Šimek
Garant projektu:
Radomír Dvořák - sochař,   http:// www.radomirdvorak.cz
Patron projektu:
Ing. Richard Hašek - vnuk spisovatele Jaroslava Haška,
bytem dílem v Praze, dílem v hostinci U České koruny na Lipnici nad Sázavou,
http:// www.hasektour.cz
Partneři projektu:
OBEC Lipnice nad Sázavou,   http:// www.lipnicens.cz
Kamenosochařské středisko,   http:// www.soulipnice.cz, www.vossvetla.cz
STÁTNÍ HRAD Lipnice nad Sázavou,   http:// www.npu.cz
Tiskárny Havlíčkův Brod, a.s.,   http:// www.thb.cz


Záměr:

Cílem projektu je realizovat v jednom z bývalých lipnických lomů monumentální reliéf lidského ucha, s trochou recese a humoru toto dílo medializovat jako Národní památník odposlechu, a přispět tak ke zvýšení atraktivity Lipnice.

Proč právě na Lipnici?
Lipnický hrad nabízí svým návštěvníkům jako raritu Dionýsovo ucho - rafinované středověké odposlouchávací zařízení, které sloužilo k tomu, aby písař mohl ve skrytu jiné místnosti zaznamenávat , co si hosté hradního pána v domnělém soukromí povídali, když jim víno rozvázalo jazyk.

Název Bretschneiderovo ucho odkazuje k postavě civilního strážníka Bretschneidera ve službách státní policie z Haškova románu Osudy dobrého vojáka Švejka.

Projekt tak skýtá možnost propojit vzájemnými odkazy hrad, Haškův domek, Hostinec U české koruny a nově vzniklé dílo.

Popis díla, téma:

Tématem reliéfu je anatomický detail - lidské ucho orientované boltcem doprava. Návrh se opírá o studie provedené v hlíně a sádře. Předpokládané rozměry - výška 200 až 300 cm (podle stavu skalní stěny), hloubka 30 až 50 cm. Čitelnost hodláme posílit patinou v přirozených stínech (dokud nevznikne patina přírodní).
Doprovodný text (název, datace, signatury) hodláme řešit na protilehlé straně lomu kamennou šipkou zapuštěnou do země (rozměry 50 x 200 cm).

Kontext:
Sochy a reliéfy realizované do skalních masivů lze v České republice nalézt např. v Liběchově (Václav Levý - 19.stol), v Betlémě u Kuksu (M.B.Braun - baroko), poblíž Kopicova statku u Turnova (naivní sochař Kopic - 20.stol), v okolí Hořic ... Ve všech uvedených případech se jedná o turistické cíle poměrně hojně navštěvované.

Organizace, bezpečnost práce, financování :
Reliéf budou realizovat výhradně zletilí žáci oboru kamenosochař SOU Lipnice nad Sázavou a jejich externí pedagog jako soukromé osoby na svou vlastní odpovědnost. Škola poskytne pouze technickou a materiální podporu. Výtvarnou garanci za úroveň díla přebírá spoluautor Radomír Dvořák (sochař Havlíčkův Brod, externí vyučující výtvarné přípravy) .
Veškeré práce budou vykonány zdarma.
Od obce, která je vlastníkem lomu žádáme svolení k realizaci reliéfu, případně pomoc při výběru a označení trasy přístupové cesty k lomu č.1 z obce. Nepředpokládáme žádnou potřebu údržby díla v dohledné době, ale pokud bude potřebná, provedeme ji zdarma.

Harmonogram:

Stanovisko obce bychom potřebovali znát do konce února 2005 kvůli přípravě akce, jejíž realizaci bychom zahájili v dubnu až květnu a dokončili do 30.6.2005

Návaznost:

Pokud se dílo podaří, mohlo by časem odstartovat vznik komplexu sochařských děl v bývalých lomech (např. variace na Bocca della Veritá -římská Ústa pravdy) . Chceme vytvořit dílo fotogenické, vhodné pro medializaci a popularizaci, dílo, které by bylo dobrou vizitkou jak naší, tak i Lipnice nad Sázavou.

Poznámka: Kdyby byly problémy s označením "národní" můžeme je změnit na "mezinárodní", což je naprosto neprůstřelné a stejně (ne-li více) atraktivní.

Datum 28.1.2005
Autoři projektu zamýšleného díla:


Pozvánka:
Náhled pozvánky je k dispozici ve formátu pdf.

Pokud nemáte nainstalovaný program k prohlížení pdf souborů, můžete si jej zdarma stáhnout na stránkách

Adobe Acrobat™
Stáhnout program k prohlížení *.pdf souborů.


P.S. Tichá pošta funguje i v Americe
(odkaz Sculpture na www.SvejkCentral.com)


BRETSCHNEIDROVO UCHO   *   ÚSTA PRAVDY   *   ZLATÝ VOČI   *   HLAVA XXII   *   JEDNOHUBKA A LA JURAJDA
KONTAKT
Radomír Dvořák - sochař
e-mail: radomir.dvorak@email.cz
http: www.radomirdvorak.cz
instagram: radomirxxiidvorak
ucho.hyperlinx.cz * ucho.hyperlinx.cz * ucho.hyperlinx.cz * ucho.hyperlinx.cz * ucho.hyperlinx.cz
© 2005 Václav Vydlák